Четвер, 23.02.2012, 10:19
Вітаю Вас Гість | RSS

СЗОШ І-ІІІ ст. № 13

Форма входу
Логін:
Пароль:
Міні-чат

Уроки музичного мистецтва

Урок 8 клас № 1

Тема уроку:     «Шедеври оперного жанру».

Мета:

-  Познайомити учнів з творчістю Дж. Верді (на прикладі опери «Ріголетто») - Розвивати уміння спостерігати за інтонаційно-образною драматургією музичних творів, характеризувати особливості музичних образів на прикладі оперної музики.

- Формувати в учнів здібності щодо образного сприйняття та інтерпретації музичних творів, навички виконавського розвитку музики і здатність до висловлення власних суджень про особливості втілення гуманістичних ідей та життєвого змісту в музиці.

- Закріпити визначення понять серйозна (академічна) музика, опера, лібрето, музична драматургія, принципи драматургічного розвитку, музичний образ. - - Розвивати інтерес до оперної музики та до творчості Дж. Верді

- Виховувати естетичний смак учнів.

 План уроку:

1.     Перевірка домашнього завдання.

2.     Пісенька Герцога та фінал опери «Ріголетто» Дж. Верді або слухання.

3.     « «Два кольори» О. Білаша розучування.

4.     Узагальнення.

5.     Домашнє завдання слухати музику за власним вибором, розповісти про свій улюблений музичний жанр (жанри), спробувати втілити музичний образ «Два кольори» О. Білаша за допомогою засобів улюбленого виду мистецтва.

Хід уроку:

 Учитель: Згасло світло в залі для глядачів. До диригентського пульту підійшов диригент. Помах диригентської палички - і в затихлий зал для глядачів полилися звуки увертюри. Почалася опера. (демонструється фрагмент оперного спектаклю).

Формулюється головна проблема уроку.

 Головна проблема уроку : 

 Сформулювати визначення "Що таке опера"?. 

 Відповісти на питання: "Для чого нам треба знати і розуміти мову опери"?, Чи "згодиться це в житті"?.

 Проблема № 1

 Згадати назви і дати характеристику основним чоловічим і жіночим оперним голосам.

 

Чоловічі голоси

Жіночі голоси

Тенор - найяскравіший чоловічий голос; виконавець - красень-герой, блискучий улюбленець жінок (І.Козловський, С. Лемєшев, Е. Карузо, Л.Паваротті).

 

Колоратурне сопрано - найбільш рухливий, найвищий жіночий голос

( Є. Мірошниченко )

Баритон - щільний, відчутний голос, "хороше сукно" (М.Магомаєв, Д.Хворостовський)

 

Ліричне сопрано - відрізняється м'яким тембром (Л.Казарновська)

 

Бас - важкий, великий, красивий, гладкий (Ф.Шаляпін

Драматичне сопрано - велика сила звучання (М.Калласс)

 

 

Мецо-сопрано -  поєднуються повнота звучання і низький грудний регістр (М.Кабальє)

 

 

Контральто - - найнижчий жіночий голос з найбільш вираженим оксамитовим грудним регістром, в природі зустрічається дуже рідко.

 

 (Звучить пісенька Герцога з опери Дж. Верді "Ріголетто" у виконанні. І.Козловського) Ця арія була дуже популярна. А коли І.С. Козловський брав високі ноти, можете собі уявити, що творилося в залі?

 Проблема № 2 Що означає уміння співати?

 (У формі мозкового штурму виявляються основні вимоги до уміння співати) 

*      має бути талант, слух, голос;

*      для того, щоб навчитися співати, треба спочатку навчитися правильно дихати, правильне дихання допомагає довго тримати ноту;

*      голос має бути поставлений, а поставити голос - це:

  •  відкрити можливості голосу;
  • правильно тримати дихання;
  • розвинути здатність голосу звучати вільно.

 Але давайте знову звернемося до історії: В 1687 році був відкритий 1-й оперний театр "Санта Кассімо" у Флоренції.

  А назвіть головні оперні театри Росії. Та України(Великий театр в Москві, Маріїнський театр в Санкт-Петербурзі, театр опери та балету у Києві)

Починають складатися оперні жанри:

  • Опера seria (серйозна) - історико-міфологічний сюжет; сольні номери, де виконавці демонстрували свої голоси.
  • Опера buffa (комічна) - комедійний сюжет, де сольні номери перемежовуються з інструментальними.
  • Зінгшпиль (пісенна гра) - національна німецька комічна опера, де танці чергуються з діалогами. (

 Велика опера - величезне, монументальне дійство, де на перше місце виступає музичний малюнок. 

 Мюзикл - втілення оперної ідеї в сучасному варіанті; із-за переваги видовищності це не зовсім опера, але від оперети відрізняється серйознішими можливостями. 

 Рок-опера - сучасний зразок опери, в основі рок-музика, головні особливості усіх сюжетів - стихійний бунт, протест. 

 

Вирішення головної проблеми уроку :

 Що таке опера? - в ході спільного обговорення дати визначення цьому виду мистецтва і записати його в зошит:

ОПЕРА - синтетичний вид мистецтва, що включає музику, спів, драматичну дію і образотворче мистецтво (декорації, костюми, світло, грим).

 Назвіть професії людей, що створюють музичний спектакль, - режисер, диригент, лібреттист, співак - виконавець, художник.

 Запам'ятайте! 

 Картину - ДИВИМОСЯ. Літературний твір - ЧИТАЄМО. Оперу - СЛУХАЄМО.

 Для чого ми сьогодні звернулися до цієї теми? Для чого нам це треба знати і розуміти мову опери? Чи згодиться це вам в житті? 

 Висновок : це наша культурна спадщина, і ми повинні зберегти те краще, що до нас дійшло.


Календар
«  Лютий 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наші опитування
Як ви дізналися про наш сайт?
Усього відповідей: 150

Copyright MyCorp © 2012
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz